Dlaczego warto przeprowadzać badania gruntu?


Wielu inwestorów zastanawia się często jaki sens mają badania geologiczne lub geotechniczne gruntu.

Tymczasem właściwe rozpoznanie podłoża gruntowo-wodnego ma kluczowe znaczenie i w świetle nowego rozporządzenia Ministra Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie ustalania geotechnicznych warunków posadawiania obiektów budowlanych jest obligatoryjne dla każdego obiektu.

Podstawą domów, hal ,konstrukcji są szeroko rozumiane fundamenty; czy to w postaci ław, stóp fundamentowych, studni, kasetonów (posadowienie pośrednie) czy wreszcie pali wbijanych czy wierconych.

Im bardziej rzetelne rozpoznanie geotechniczne tym większa pewność dla inwestorów.

Badania geologiczne opracowuje się w formie opini geotechnicznej, dokumentacji badań podłoża lub dokumentacji geologiczno-inżynierskiej.

Niezależnie jednak od nazwy i formy, wszystkie opracowania powinny zawierać podstawowe informacje o własnościach nośnych podłoża odpowiadając na pytanie czy grunty nadają się do bezpiecznego posadowienia fundamentów.

Na ich podstawie konstruktorzy mogą dokonać wyboru wariantu fundamentowania dostosowanego do istniejących warunków gruntowo-wodnych, a co za tym idzie w znaczny sposób zoptymalizować koszty budowy.

ZAMÓW OFERTĘ I BEZPŁATNĄ WYCENĘ


Planujesz lub właśnie prowadzisz inwestycję budowlaną?

Masz pytania związane z naszą ofertą lub chciałbyś poznać dokładną wycenę?
Skontaktuj sie z nami. Postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.

Copyright © GEOTEMA POZNAŃ - badania geotechniczne gruntu, geologia, hydrogeologia, dokumentowanie złóż.

Projekt i realizacja: Strony internetowe Poznań